Objíždění

Objíždění je běžná dopravní situace v každodenním provozu a proto je potřeba vědět, co vše se dle zákona řadí mezi objíždění, jaký je rozdíl mezi objížděním a předjížděním a zároveň jakým způsobem se u objíždění chovat.

Související dopravní značení

Výklad zákona

§16 zákona č. 361/2000 Sb.: Řidič, který při objíždění vozidla, jež zastavilo nebo stojí, nebo při objíždění překážky provozu na pozemních komunikacích anebo chodce vybočuje ze směru své jízdy, nesmí ohrozit ani omezit protijedoucí řidiče a ohrozit ostatní účastníky provozu na pozemních komunikacích. Přitom musí dávat znamení o změně směru jízdy.

Objíždění vozidla

V tomto případě bude červené vozidlo objíždět modré vozidlo, které nouzově stojí na krajnici. Červené vozidlo musí dát znamení o změně směru jízdy, aby upozornil řidiče za sebou, že bude vybočovat ze směru své jízdy. Zároveň nesmí ohrozit ani omezit protijedoucí zelené vozidlo. To znamená, že zelené vozidlo nesmí kvůli červenému vozidlu ani zpomalit.

Objíždění překážky

Před červeným vozidlem je na vozovce výmol, který by mohl poškodit vozidlo. Řidič červeného vozidla se rozhodne výmol objet. Nesmí ohrozit ani omezit protijedoucí zelené vozidlo, takže ho nechá projet a následně se směrovými světly objíždí překážku na vozovce. 

Objíždění chodce

Před červeným vozidlem se nachází chodec.  Opět nesmíme protijedoucí vozidlo ohrozit ani omezit a následně chodce objíždíme s použitím směrových světel.

Ověř si své znalosti!

/1

Testová otázka č. 06040240

1 / 1

06040240: Na pozemní komunikaci objíždí vozidlo překážku. Musí jeho řidič dávat znamení o změně směru své jízdy?

Your score is

The average score is 0%

/1

Testová otázka č. 06060230

1 / 1

06060230: Řidič, který při objíždění vozidla, jež zastavilo nebo stojí, nebo při objíždění překážky provozu na pozemních komunikacích anebo chodce, vybočuje ze směru své jízdy:

Your score is

The average score is 0%

Komentujte

avatar
  Subscribe  
Upozornit na