Vzdálenost mezi vozidly

Jako řidič vozidla musíte dodržovat od předu jedoucího vozidla dostatečný rozestup, aby nedošlo k případné kolizi. Vozidlo před vámi totiž může zničehonic zastavit (například při vběhnutí lesní zvěře na vozovku) a vy musíte být schopní na danou situaci zareagovat.

Související dopravní značení

Výklad zákona

§19 odst. 1 zákona č. 361/2000 Sb.:  Řidič vozidla jedoucí za jiným vozidlem musí ponechat za ním dostatečnou bezpečnostní vzdálenost, aby se mohl vyhnout srážce v případě náhlého snížení rychlosti nebo náhlého zastavení vozidla, které jede před ním.

Rozestupy mezi vozidly

Na obrázku jsou znázorněna tři vozidla a rozestupy mezi nimi. Správný rozestup mezi vozidly by měla být časová prodleva dvou vteřin. V případě že modré vozidlo musí z nějakého důvodu prudce zabrzdit, zelené vozidlo nebude schopné zareagovat na tuto prudkou změnu a do modrého vozidla narazí. 

Doporučená bezpečná vzdálenost

Doporučený bezpečný odstup se udává ve vteřinách a to konkrétně 2 vteřiny. Určete si bod, kolem kterého projelo vozidlo před Vámi a vy se k tomuto bodu nesmíte dostat dříve jak za 2 vteřiny.

§19 odst. 2 zákona č. 361/2000 Sb.:  Řidič motorového vozidla o maximální přípustné hmotnosti převyšující 3 500 kg, jízdní soupravy, jejíž celková délka přesahuje 10 m, a zvláštního vozidla musí mimo obec zachovávat za vozidlem jedoucím před ním takovou vzdálenost, aby se předjíždějící vozidlo mohlo před něj bezpečně zařadit; to neplatí, připravuje-li se k předjíždění, při předjíždění a při souběžné jízdě.

§19 odst. 3 zákona č. 361/2000 Sb.:  Řidič, který nehodlá nebo nemůže projet podél tramvaje vpravo, musí za ní jet v takové vzdálenosti, aby umožnil projetí podél tramvaje ostatním řidičům.

Ověř si své znalosti!

/1

Testová otázka č. 06060105

1 / 1

06060105: Řidič vozidla jedoucí za jiným vozidlem:

Your score is

The average score is 0%

/1

Testová otázka č. 06040276

1 / 1

06040276: Řidič vozidla, který nehodlá nebo nemůže projet podél tramvaje vpravo:

Your score is

The average score is 0%

1
Komentujte

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
Jan Recent comment authors
  Subscribe  
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
Jan
Host
Jan

Narazil jsem na toto téma i tady https://www.dopravniznaceni.com/Bezpecna-vzdalenost-b5456.htm . Jako v Praze kolem 9 ráno je to problematické ale i tak se budu snažit o to usilovat 🙂