Vzdálenost mezi vozidly

Při řízení vozidla musíte dodržovat bezpečnou vzdálenost mezi vozidly. Dodržením bezpečného odstupu od vpředu jedoucího vozidla snížíte riziko střetu v případě prudkého zabrzdění tohoto vozidla. Vozidlo před vámi totiž může zničehonic zastavit například při vběhnutí lesní zvěře na vozovku a vy musíte být schopní na danou situaci zareagovat. Jako minimální bezpečná vzdálenost mezi vozidly se uvádí časový rozestup 2 vteřin.

Související dopravní značení

Bezpečný odstup
Bezpečný odstup
Bezpečný odstup
Bezpečný odstup
Nejmenší vzdálenost mezi vozidly

Výklad zákona

Bezpečná vzdálenost mezi vozidly

§19 odst. 1 zákona č. 361/2000 Sb.:  Řidičje účastník provozu na pozemních komunikacích, který řídí motorové nebo nemotorové vozidlo anebo tramvaj; řidičem je i jezdec na zvířeti vozidlaje motorové vozidlo, nemotorové vozidlo nebo tramvaj jedoucí za jiným vozidlemje motorové vozidlo, nemotorové vozidlo nebo tramvaj musí ponechat za ním dostatečnou bezpečnostní vzdálenost, aby se mohl vyhnout srážce v případě náhlého snížení rychlosti nebo náhlého zastavení vozidlaznamená přerušit jízdu z důvodu nezávislého na vůli řidiče, které jede před ním.

Rozestupy mezi vozidly

Na obrázku jsou znázorněna tři vozidla a rozestupy mezi nimi. Správný rozestup mezi vozidly by měla být časová prodleva dvou vteřin. V případě že modré vozidlo musí z nějakého důvodu prudce zabrzdit, zelené vozidlo nebude schopné zareagovat na tuto prudkou změnu a do modrého vozidla narazí. 

Vzdálenost pro zařazení před vozidly nad 3,5 tuny

§19 odst. 2 zákona č. 361/2000 Sb.:  Řidičje účastník provozu na pozemních komunikacích, který řídí motorové nebo nemotorové vozidlo anebo tramvaj; řidičem je i jezdec na zvířeti motorového vozidlaje nekolejové vozidlo poháněné vlastní pohonnou jednotkou a trolejbus o maximální přípustné hmotnosti převyšující 3 500 kg, jízdní soupravyje souprava složená z jednoho nebo více motorových vozidel a jednoho nebo více přípojných vozidel, jejíž celková délka přesahuje 10 m, a zvláštního vozidlaje motorové vozidlo, nemotorové vozidlo nebo tramvaj musí mimo obecje zastavěné území, jehož začátek a konec je na pozemní komunikaci označen příslušnými dopravními značkami; na účelových komunikacích se značky neosazují zachovávat za vozidlemje motorové vozidlo, nemotorové vozidlo nebo tramvaj jedoucím před ním takovou vzdálenost, aby se předjíždějící vozidloje motorové vozidlo, nemotorové vozidlo nebo tramvaj mohlo před něj bezpečně zařadit; to neplatí, připravuje-li se k předjíždění, při předjíždění a při souběžné jízdě.

Rozestup nákladního vozidla a jízdní soupravy nad 10 m

Motorové vozidlo nad 3,5 tuny by mělo mimo obec zachovávat rozestup za zeleným vozidlem takovou vzdálenost, aby se před něj mohlo růžové vozidlo bezpečně zařadit.

Umožnění projetí podél tramvaje

§19 odst. 3 zákona č. 361/2000 Sb.:  Řidičje účastník provozu na pozemních komunikacích, který řídí motorové nebo nemotorové vozidlo anebo tramvaj; řidičem je i jezdec na zvířeti, který nehodlá nebo nemůže projet podél tramvaje vpravo, musí za ní jet v takové vzdálenosti, aby umožnil projetí podél tramvaje ostatním řidičůmje účastník provozu na pozemních komunikacích, který řídí motorové nebo nemotorové vozidlo anebo tramvaj; řidičem je i jezdec na zvířeti.

Projetí podél tramvaje

Zelené vozidlo nehodlá projet podél tramvaje vpravo a proto se musí držet dále za tramvají, aby ho modré vozidlo dokázalo předjet.

Ověř si své znalosti!

0%
0 volby, 0 prům
345

V této části naleznete oficiální testové otázky Ministerstva dopravy, které Vás budou čekat při závěrečné zkoušce v autoškole. Otestujte si, že probrané látce rozumíte.

Pro absolvování testu je potřeba se přihlásit nebo registrovat.

Související videa

3 komentáře u „Vzdálenost mezi vozidly“

  1. Dobrý den, zajímal by mne Váš názor na podíl zavinění v konkrétním případě.
    Na soukromém parkovišti (mimo veřejnou komunikaci) jede vozidlo A podél kolmých parkovacích stání, za ním přijíždí vozidlo B. Vozidlo A chce zaparkovat vlevo do volného parkovacího stání a tak zpomalí do zastavení a začne couvat, aby si najelo a vešlo se na volné místo. Vozilo B za ním mezi tím zastaví ve vzdálenosti cca 1,5 m. Vozidlo A do vozidla B nacouvá.
    Hraje v tomto případě roli nedodržení bezpečné vzdálenosti vozidlem B nebo by bylo posuzováno čistě zavinění couvajícího vozidla A, kdy dle § 24 odst. 2) zákona o provozu na pozemních komunikacích nesmí ohrozit ostatní účastníky provozu na pozemních komunikacích?

    • Dobrý den, děkuji Vám za dotaz. Osobně si myslím, že vina jde v tomto případě za vozidlem A, protože si při couvání nepočínal tak, aby neohrozil ostatní účastníky provozu na pozemních komunikacích. Bezpečný odstup v zákoně řeší situace, aby vozidlo nenarazilo do vpředu jedoucího vozidla v případě náhlého snížení rychlosti nebo náhlého zastavení.

Napsat komentář