Řidiči, kteří přepravují náklad, musí být obeznámeni s pravidly pro správné zabezpečení nákladu, aby se minimalizovaly rizika poškození vozidla a nákladu, nebezpečí pro ostatní účastníky silničního provozu a především nebezpečí pro sebe samotné. Správné zabezpečení nákladu zahrnuje použití vhodných popruhů, umístění nákladu v souladu s kapacitou vozidla a správné rozmístění nákladu v nákladovém prostoru. Důležité je také kontrolovat náklad během přepravy, aby nedocházelo k posunu nebo pohybu nákladu.
Podmínky nakládání a skládání materiálu
- Nakládání a skládání nákladu na pozemní komunikaci je dovoleno jen tehdy, nelze-li to provést mimo pozemní komunikaci.
- Náklad musí být složen a naložen co nejrychleji a tak, aby nebyla ohrožena bezpečnost provozu na pozemních komunikacích
Obecné podmínky přepravy nákladu
- Předměty umístěné ve vozidle musí být umístěny tak, aby neomezovaly a neohrožovaly řidiče nebo osoby přepravované ve vozidle a nebránily výhledu z místa řidiče.
- Předměty, které lze snadno přehlédnout, jako jsou například jednotlivé tyče nebo roury, nesmějí po straně vyčnívat.
- Náklad musí být na vozidle umístěn a upevněn tak, aby byla zajištěna stabilita a ovladatelnost vozidla a aby neohrožoval bezpečnost provozu na pozemních komunikacích, neznečišťoval nebo nepoškozoval pozemní komunikaci, nezpůsoboval nadměrný hluk, neznečišťoval ovzduší a nezakrýval stanovené osvětlení, odrazky a registrační značku, rozpoznávací značku státu a vyznačení nejvyšší povolené rychlosti
- Předměty, které lze snadno přehlédnout, jako jsou například jednotlivé tyče nebo roury, nesmějí po straně vyčnívat.
Podmínky přepravy sypkého materiálu
- Při přepravě sypkých substrátů musí být náklad zajištěn tak, aby nedocházelo k jeho samovolnému odlétávání = například plachtou.
- Řidič musí dbát zvýšené opatrnosti vzhledem k možnosti ohrožení ostatních účastníků silničního provozu odlétávajícími částicemi.
- Sypký materiál by měl být naložen tak, aby zatížení nákladové plochy bylo rovnoměrné.
Označení přečnívajícího nákladu
- Za nesnížené viditelnosti:
- Přečnívá-li náklad vozidlo vpředu nebo vzadu více než o 1 m musí být přečnívající konec nákladu označen červeným praporkem o rozměrech nejméně 300 x 300 mm
- Přečnívá-li náklad z boku u motorového vozidla nebo jízdní soupravy vnější okraj obrysových světel více než o 400 mm a u nemotorového vozidla jeho okraj více než o 400 mm, musí být přečnívající konec nákladu označen červeným praporkem o rozměrech nejméně 300 x 300 mm
- Při přepravě zemědělských produktů nemusí být zvláštním způsobem označen náklad přečnívající z boku vnější okraj obrysových světel o více než 40 cm.

- Za snížené viditelnosti:
- Přečnívá-li náklad vozidlo vpředu nebo vzadu více než o 1 m musí být přečnívající konec nákladu označen vpředu neoslňujícím bílým světlem a bílou odrazkou a vzadu červeným světlem a červenou odrazkou, Odrazky nesmějí být trojúhelníkového tvaru a smějí být umístěny nejvýše 1,5 m nad rovinou vozovky.
- Při přepravě zemědělských produktů přečnívajících vozidlo do strany se užije světel, odrazek nebo odrazových desek

Ověř si své znalosti!
0%
0 volby, 0 prům
339V této části naleznete oficiální testové otázky Ministerstva dopravy, které Vás budou čekat při závěrečné zkoušce v autoškole. Otestujte si, že probrané látce rozumíte.
Pro absolvování testu je potřeba se přihlásit nebo registrovat.