Kontrola motocyklu před jízdou

Předvýjezdová kontrola motocyklu je klíčovým prvkem každého správného motorkáře před jízdou. Tento proces zahrnuje důkladnou kontrolu všech důležitých součástí motocyklu, jako jsou brzdy, pneumatiky, světla a další. Správná provedená kontrola motocyklu před jízdou pomáhá minimalizovat rizika nehod a zajišťuje bezpečnost řidiče a ostatních účastníků silničního provozu. Tato kapitola učebnice se zaměřuje na poskytnutí uceleného přehledu nejdůležitějších kroků při provedení předvýjezdové kontroly motocyklu a na to, jak se díky tomuto procesu stát bezpečnějším a zodpovědnějším řidičem motocyklu.

Celková kontrola motocyklu

Jako první část kontroly motocyklu před jízdou by mělo být celkové zhodnocení motocyklu. To znamená pohledově zkontrolovat, že z motocyklu nevytekly žádné kapaliny, motocykl není nadměrně znečištěn, motocykl není někde nabouraný. Níže jsou uvedeny hlavní části předvýjezdové kontroly motocyklu.

Kontrola motocyklu před jízdou

Kontrola osvětlení motocyklu

Při kontrole osvětlení je zapotřebí odzkoušet, že všechny níže uvedená světla správně fungují. To znamená, jestli není u některého světla prasklá žárovka, jestli není některé světlo nadměrně znečištěné (například od hmyzu a bláta) nebo jestli není některý z krytů světel mechanicky poškozený.

Kontrola brzdové soustavy motocyklu

Kontrola řízení motocyklu

Kontrola tlumičů a pérování motocyklu

Kontrola zvukového výstražného znamení (klaksonu)

Kontrola převodu hnací síly motocyklu

Kontrola pneumatik motocyklu

Kontrola provozních kapalin

Kontrola dokladů

Kontrola dokladů ve vozidle

Kontrola povinné výbavy

Kontrola ochranné výstroje

Kontrola registrační značky

Registrační značka známka

Kontrola motocyklu před jízdou v praxi