Teorie řízení a zásad bezpečné jízdy

Tato část učebnice autoškoly se zaměřuje na zásady bezpečné jízdy, které musí každý řidič dodržovat pro zachování bezpečnosti v silničním provozu. Mezi hlavní zásady patří udržování bezpečné vzdálenosti od ostatních vozidel, aktivní sledování prostředí kolem sebe a dodržování dopravních předpisů. Řidiči by se měli naučit předvídavému chování, které zahrnuje správnou reakci na nebezpečné situace a včasnou signalizaci svých záměrů.

Kapitoly o teorii jízdy a zásadách bezpečné jízdy

Věděli byste, co se rozumí aktivní bezpečností vozidla a co mezi prvky aktivní bezpečnosti spadá? Odpovědi najdete v kapitole o aktivní bezpečnosti.

Víte, co je to pasivní bezpečnost vozidla a jaké prvky pasivní bezpečnosti existují? Odpovědi najdete v kapitole o pasivní bezpečnosti.

Věděli byste, co se rozumí aquaplaningem a jak se v případě této situace zachovat? Odpovědi najdete v kapitole o aquaplaningu.

Jak ovlivňuje délku brzdění reakční doba řidiče? Co ovlivňuje brzdnou dráhu vozidla? Odpovědi najdete v kapitole o brzdné dráze vozidla.

Co vše ovlivňuje řidiče při jízdě? Proč je nebezpečné řídit vozidlo pod vlivem alkoholu? Odpovědi najdete v kapitole faktory ovlivňující jízdu.

Jak dosáhnout při jízdě co nejmenší spotřeby pohonných hmot? Co ovlivňuje životnost spojky? Odpovědi najdete v kapitole o ekonomické jízdě.

Na co si dát pozor při jízdě v zimním období? Jaká je doporučená zimní výbava vozidla? Odpovědi najdete v kapitole o jízdě v zimním období.

Věděli jste, jak se vytváří záchranářská ulička u dvouproudé nebo tříproudé silnice?? Odpověď najdete v kapitole o vytváření záchranářské uličce.

Co všechno je potřeba předvídat při jízdě? Na co si dát pozor při jízdě podél zaparkovaných aut? Odpovědi naleznete v kapitole o předvídání rizik.

V jakých situacích může nastat smyk vozidla? Jak se zachovat při přetáčivém smyku? Odpovědi naleznete v kapitole o smyku vozidla.

Jak vyplnit evropský formulář o dopravní nehodě? Kdy je potřeba zavolat k dopravní nehodě Policii? Odpovědi naleznete v kapitole o dopravní nehodě.

Věděli byste, jaké doklady musíte mít u sebe pří řízení vozidla? Odpověď najdete v kapitole o dokladech při řízení.

Jaké činnosti jsou v prostoru čerpací stanice zakázány? Co dělat v případě načerpání špatného druhu paliva? Odpovědi na otázky naleznete v kapitole o čerpání pohonných hmot.

Jakým způsobem je potřeba označit přesahující náklad? Kdy musím označit přesahující náklad? Odpovědi naleznete v kapitole o přepravě nákladu.

Na co si dát pozor při jízdě v tunelu? Jak se zachovat při nouzovém stání v tunelu? Odpovědi naleznete v kapitole o jízdě v tunelu.