Ovládání a údržba vozidla

Ovládání a údržba vozidla jsou klíčovými aspekty zajišťujícími jeho bezpečný a efektivní provoz. Důkladné seznámení s funkcemi vozidla umožňuje řidičům reagovat rychle a přesně na různé situace na silnici. V rámci výcviku je kladen důraz i na pravidelnou údržbu vozidla, včetně kontroly pneumatik, brzd, světlometů a dalších klíčových součástí. Řidiči jsou motivováni k pravidelným kontrolám oleje, chladicí kapaliny a dalších provozních parametrů, což přispívá k dlouhé životnosti vozidla a minimalizaci rizika poruchy na silnici. 

Kapitoly ovládání a údržba vozidla

V kapitole si projděte, co všechno je potřeba zkontrolovat před tím než se vydáte do provozu. Seznam kontrolních úkonů najdete v kapitole o kontrole vozidla před jízdou.

V této kapitole naleznete seznam věcí, které je potřeba zkontrolovat před jízdou na motocyklu. Zjistí více informací v kapitole o kontrole motocyklu před jízdou.

Jakým způsobem si nastavit sedačku, zrcátka a volant? Odpovědi naleznete v kapitole o nastavení vozidla před jízdou.

Víte jakým způsobem se vozidlo ovládá a kde se například pouští stěrače? Odpovědi najdete v kapitole o ovládacích prvcích vozidla.

Jakým způsobem oživím auto při startování? Musím při startování vozidla zmáčknout spojku? Odpovědi naleznete v kapitole o nastartování vozidla.

Víte co znamená místo záběru spojky? Musíte při rozjezdu vozidla přidávat plyn? Odpovědi naleznete v kapitole o rozjíždění.

Víte, jak správně řadit převodové stupně? Věděli byste, jak zařadit zpátečku? Odpovědi najdete v kapitole o řazení.

Víte, v čem spočívá správná práce s volantem? Věděli byste, co znamená přehmatávání volantu? Odpovědi najdete v kapitole o práci s volantem.

Jakým způsobem parkovat popředu mezi vozidla a na co si dát při parkování pozor? Odpovědi naleznete v kapitole o parkování popředu.

Jakým způsobem parkovat pozadu mezi vozidla a na co si dát při parkování pozor? Odpovědi naleznete v kapitole o parkování pozadu.

Jak se rozdělují vozidla podle legislativy? Jak se vozidla dělí na základě typu karoserie? Odpovědi naleznete v kapitole o rozdělení vozidel.

Víte co jaká kontrolka znamená? Můžu pokračovat v jízdě když se rozsvítí červená kontrolka? Odpovědi naleznete v kapitole o kontrolkách.

K čemu slouží spojka a kdy ji musím sešlápnout? Jaké jsou nejčastější chyby při práci se spojkou? Odpovědi naleznete v kapitole o funkci spojky.

Jak poznám, že se jedná o zimní pneumatiky a na jaký tlak mají být pneumatiky nahuštěny? Odpovědi naleznete v kapitole o pneumatikách.

Jak vypadá registrační značka pro nosiče kol? Co kontrolujeme na registrační značce před jízdou? Odpovědi naleznete v kapitole o registrační značce.

Co obsahuje povinná výbava vozidla? Je součástí povinné výbavy rezervní kolo? Odpovědi naleznete v kapitole o povinné výbavě.

Jak postupovat při výměně kola? Na co si dát při výměně kola pozor? Odpovědi naleznete v kapitole o výměně kola.

Jak zkontrolovat motorový olej? Jaké jsou intervaly pro výměnu motorového vozidla? Odpovědi naleznete v kapitole o kontrole motorového oleje.

Na co si dát pozor při výměně autobaterie? Jaké parametry popisují autobaterii? Odpovědi naleznete v kapitole o výměně autobaterie.

Jak často musíte na technickou kontrolu s vozidlem? Jaké typy závad se můžou při technické prohlídce objevit? Odpovědi naleznete v kapitole o technické prohlídce.