Výhody elektronické dálniční známky

Během dneška by měl být spuštěn prodej elektronických dálničních známek, které po 25 letech nahradí papírové dálniční známky. Ve článku rozeberu některé výhody elektronických dálničních známek oproti papírovým známkám.

Jaké jsou výhody elektronické dálniční známky?

  • Jedna z největších výhod elektronické dálniční známky je, že roční známka platí na 365 dní. To znamená, že když si elektronickou známku zakoupíte 3. června 2021, bude Vám platit do 3. června 2022. V případě papírové dálniční známky by Vám roční známka platila pouze do 31. ledna 2022. 
  • Díky možnosti nákupu známky přes eshop edalnice.cz si můžete známku zakoupit z pohodlí domova ze svého počítače, tabletu nebo telefonu a je jedno jestli je zrovna nedělní půlnoc.
  • Už není zapotřebí nadepisovat známku SPZkou vozidla a uchovávat ve vozidel zbylý kus známky pro identifikaci. Zároveň se zbavíme otravného seškrábávání staré známky z předního skla.
  • V případě že prodáte své vozidlo, tak o dálniční známku již nepřijdete. Pouze navštívíte eshop edalnice.cz a známku si přeregistrujete na SPZ nového vozidla.
  • Při nákupu dálniční známky můžete zadat, aby Vám před vypršením platnosti známky přišel email a SMS.
  • Plánujete výlet při kterém budete muset využít dálniční síť ČR, můžete si dopředu zakoupit známku a to až 90 dní dopředu.
  • V případě že si zakoupíte dálniční známku dopředu a potřebujete upravit datum odky má začít platit, tak můžete toto nastavení provést eshopu edalnice.cz
  • V prvním kvartále roku 2021 by měl být systém prodeje elektronických dálničních známek napojen na Portál občana.

Předjíždění cyklisty na plné čáře

Můžu předjíždět cyklistu na plné čáře?

Spousta řidičů si není jistá, jestli je předjíždění cyklisty na plné čáře (podélná čára souvislá) povolené či nikoliv. Nejprve si proto připomeneme, co nám říká vyhláška č. 294/2015 Sb., kterou se provádějí pravidla provozu na pozemních komunikacích.

Značku je zakázáno přejíždět nebo ji nákladem přesahovat, pokud to není nutné k objíždění, odbočování na místo ležící mimo pozemní komunikaci nebo vjíždění na pozemní komunikaci z místa ležícího mimo pozemní komunikaci.

Na základě výkladu této vodorovné dopravní značky si shrneme možnosti, kdy můžeme podélnou čáru souvislou přejíždět.

Objíždění porouchaného vozidla, překážky, výmolu, chodce atd.
Odbočování na polní cestu, soukromý pozemek, do dvora atd.
Vyjíždění z polní cesty, od baráku, ze dvora atd.

Na obrázcích jsou zobrazené příklady situací, kdy můžeme plnou čáru přejíždět. Ale jak je to s tím předjížděním cyklisty na plné čáře? Ve výkladu značky není výslovně zakázáno na plné čáře předjíždět, pouze plnou čáru nesmíme přejíždět nebo ji nákladem přesahovat. Z toho vyplývá, že když při předjíždění dokážeme zachovat dostatečný odstup od cyklisty (v obci minimálně 110 cm a mimo obec min 150 cm) a zároveň nepřejedeme plnou čáru (nebudeme ji přesahovat nákladem) tak bychom teoreticky cyklistu předjet mohli. Níže přikládám dvě rozdílné situace předjíždění cyklisty.

Zakázané předjíždění cyklisty na plné čáře
Povolené předjíždění cyklisty na plné čáře