Požadavky na mentora a jeho povinnosti

V novele zákona o provozu na pozemních komunikací, která začala platit od 1. ledna 2024, se objevila dlouho očekávaná novinka v podobě řízení automobilu od 17 let pod dohledem mentora, takzvaný systém L17. Ministerstvo dopravy se rozhodlo napodobit systémy vzdělávání mladých řidičů, které využívají například v Německu nebo v Rakousku. 

 

V tomto článku se zaměříme především na požadavky, které musí mentor splnit, aby se mentorem mohl vůbec stát. Dále rozebereme povinnosti mentora při jízdě a případné sankce za porušení těchto povinností. 

Požadavky na mentora

Zákon stanovuje hned několik podmínek, které musí mentor splnit pro získání statusu mentora. Stát chce díky tomu zajistit, aby se mladí řidiči neučili řídit od lidí, kteří jsou nezkušení nebo mají problém s dodržováním pravidel. Níže je seznam těchto požadavků na mentora.

Mentor zjistí informaci o délce držení řidičského oprávnění pro skupinu B ve svém řidičském průkazu nebo například v portálu občana. V portálu občana si dále zjistí, jestli má ve svém  bodovém hodnocení 0 bodů a zároveň informaci o případném zákazu řízení.

Povinnosti mentora

Při jízdě ve vozidle jako mentor je třeba dodržovat zákonem dané povinnosti, aby funkci mentor vykonával odpovědně. Níže je seznam povinností mentora při jízdě: 

Přestupky mentora

V případě dopravní nehody nebo kontroly může mentor dostat sankci za zanedbání svých povinností. V tabulce níže naleznete seznam přestupků mentora se sankcemi.

Přestupky Bloková pokuta Pokuta ve správním řízení Počet bodů Zákaz řízení
Mentor nesedí vedle řidiče nebo nesleduje provoz nebo nesleduje chování řidiče
2 500 - 3 500 Kč
4 000 - 10 000 Kč
Mentor je pod vlivem alkoholu nebo návykové látky nebo je jeho schopnost snížena kvůli zdravotnímu stavu
4 500 - 5 500 Kč
7 000 - 25 000 Kč
Mentor se odmítne podrobit zkoušce na alkohol nebo návykové látky
4 500 - 5 500 Kč
7 000 - 25 000 Kč

Zajímal by mě Váš názor na systém vzdělávání L17. Napište níže do komentářů například, jestli máte v plánu pořídit si řidičský průkaz na auto od 17 let nebo se s námi můžete podělit o zážitky z jízd se svými mentory. 

Napsat komentář