Aktivní bezpečnost vozidla

Díky prvkům aktivní bezpečnosti jako je dobrý výhled z vozidla, systémům ABS, ASR nebo adaptivnímu tempomatu se snižuje riziko možné dopravní nehody. Vozidla se postupně stávají čím dál tím chytřejší a dá se očekávat rychlý vývoj dalších prvků aktivní bezpečnosti, které budou řidiči zajišťovat bezpečnou jízdu bez dopravních nehod.

Co je to aktivní bezpečnost vozidla?

Aktivní bezpečností vozidla se rozumí vlastnosti vozidla minimalizující příčiny vzniku dopravní nehody. Tím pádem můžeme mezi tyto vlastnosti zahrnout například: dobrý výhled z vozidla, účinné brzdy, přesné a spolehlivé řízení anebo systémy ABS, ASR, ESP.

Co se řadí mezi prvky aktivní bezpečnosti?

ABS (Antilock Braking System)

Protiblokovací brzdový systém, který zabraňuje zablokování kol při brždění a díky tomu auto zůstává ovladatelné. Při použití ABS se nesnižuje brzdná dráha.

ASR (Anti Slip Regulation)

Protiprokluzový systém, který zabraňuje prokluzu kol například na sněhu nebo v případě že je na vozovce větší množství vody.

ESP (Electronic Stability Program)

Elektronický stabilizační systém ESP nebo ESC zlepšuje stabilitu vozidla v zatáčkách a jiných krajních jízdních situacích.

Adaptivní tempomat

Je systém, který hlídá vzdálenost vozidel před sebou a udržuje bezpečný odstup od vozidel. Zrychluje a zpomaluje podle dopravní situace na dálnicích a rychlostních silnicích.

Front assist

Front assist se řadí mezi prvky aktivní bezpečnosti. Díky tomuto systému se dozvíte o překážce nacházející se před vozidlem. Vozidlo vás upozorní akusticky, vizuálně anebo přímo zpomalí vozidlo.

Lane Assistant

Je systém, který udržuje vozidlo v požadovaném jízdním pruhu. V případě že by vozidlo vyjíždělo z jízdního pruhu koriguje směr vozidlo.

Ověř si své znalosti!

0%
0 hlasy, 0 avg
570

Aktivní bezpečnost vozidla

1 / 4

06060244: Při prudkém sešlápnutí brzdového pedálu vozidla bez protiblokovacího systému brzd (ABS) na náledí dojde:

2 / 4

06050440: Mezi prvky aktivní bezpečnosti patří:

3 / 4

06050434: Co se rozumí aktivní bezpečností vozidla?

4 / 4

11040008: Protiblokovací brzdový systém (ABS):

Your score is

Průměrné skóre je 77%

0%

Podpora učebnice

Chceš podpořit další rozvoj učebnice? Měsíční předplatné tě vyjde na 4 plzeňský piva a získáš tím přístup ke 100+ kapitolám na jeden měsíc. Nemáš love? Nevadí, řekni prosím o učebnici svým kamarádům nebo se můžeš zmínit ve své autoškole. 😉

Díky Karel