Znamení o změně směru jízdy je základním dorozumívacím prostředkem mezi dvěma řidiči vozidel. Řidiči si tak dávají vědět například, kam bude vozidlo odbočovat nebo že bude objíždět nějakou překážku. Spousta řidičů neví, v jakých situacích dávat znamení o změně směru jízdy a v jakých situacích směrovky naopak nepoužívat. V této kapitole si projdeme, jak dávat správně používat „blinkry“ na kruhovém objezdu, v případě objíždění cyklisty nebo jiné překážky. Jako další zajímavost si uvedeme, jak postupovat v případě, že nám směrové světla nefungují nebo je na vozidle vůbec nemáme.
Související dopravní značení
Výklad zákona
§30 odst. 1 zákona č. 361/2000 Sb.: Znamení o změně směru jízdy musí řidičje účastník provozu na pozemních komunikacích, který řídí motorové nebo nemotorové vozidlo anebo tramvaj; řidičem je i jezdec na zvířeti dávat kromě případů uvedených v jednotlivých ustanoveních také vždy při změně směru jízdy, vybočování z něho, nebo jestliže to vyžaduje bezpečnost provozu na pozemních komunikacích.
Kdy musím dávat znamení o změně směru jízdy
- Při přejíždění z jednoho jízdního pruhu do druhého
- Při objíždění stojícího vozidla, překážky nebo chodce
- Při předjíždění vozidla nebo cyklisty
- Při odbočování na křižovatce nebo na místo ležící mimo pozemní komunikaci
- Při změně směru jízdy
- Při vybočování ze směru jízdy
- V případě že to vyžaduje bezpečnost provozu na pozemních komunikacích
Znamení o změně směru jízdy - bezpečnost provozu
§30 odst. 2 zákona č. 361/2000 Sb.: Znamení o změně směru jízdy musí řidičje účastník provozu na pozemních komunikacích, který řídí motorové nebo nemotorové vozidlo anebo tramvaj; řidičem je i jezdec na zvířeti dávat včas před započetím jízdního úkonu s ohledem na okolnosti provozu na pozemních komunikacích, zejména na řidiče jedoucí za ním a na povahu jízdního úkonu.
Znamení o změně směru jízdy - příliš pozdě
Znamení o změně směru jízdy - příliš brzo
§30 odst. 3 zákona č. 361/2000 Sb.: Znamení o změně směru jízdy se dává směrovými světly. Není-li jimi vozidloje motorové vozidlo, nemotorové vozidlo nebo tramvaj vybaveno nebo při jejich poruše, dává se znamení upažením. Paží ohnutou v lokti nahoru se dává znamení o změně směru jízdy na opačnou stranu. Vyžadují-li to okolnosti, zejména není-li znamení dávané směrovými světly nebo paží dostatečně viditelné například pro šířku nákladu nebo za snížené viditelnosti, musí se dávat znamení jiným zřetelným způsobem, například způsobilou a náležitě poučenou osobou. Jinak smí řidič provést zamýšlený jízdní úkon jen tehdy a takovým způsobem, aby nebyli ohroženi ani omezeni ostatní účastníci provozu na pozemních komunikacích.
Znamení o změně směru jízdy při poruše
§30 odst. 4 zákona č. 361/2000 Sb.: Znamení o změně směru jízdy dávané směrovými světly ponechá řidičje účastník provozu na pozemních komunikacích, který řídí motorové nebo nemotorové vozidlo anebo tramvaj; řidičem je i jezdec na zvířeti jen do doby ukončení změny směru jízdy, vybočení z něho, nebo pokud vozidloje motorové vozidlo, nemotorové vozidlo nebo tramvaj nezaujme místo v jízdním pruhuje část vozovky dovolující jízdu vozidel v jednom jízdním proudu za sebou, do kterého přejíždí. Znamení o změně směru jízdy paží se dává jen před započetím jízdního úkonu.
Ponechání znamení o změně směru jízdy
§30 odst. 5 zákona č. 361/2000 Sb.: Při vjíždění na kruhový objezd a jízdě po kruhovém objezdu, nepřejíždí-li z jednoho jízdního pruhu je část vozovky dovolující jízdu vozidel v jednom jízdním proudu za sebou do druhého podle § 12 odst. 5, řidič nedává znamení o změně směru jízdy; při vyjíždění z kruhového objezdu řidičje účastník provozu na pozemních komunikacích, který řídí motorové nebo nemotorové vozidlo anebo tramvaj; řidičem je i jezdec na zvířeti je povinen dát znamení o změně směru jízdy.
Znamení o změně směru jízdy na kruhovém objezdu
Modré vozidlo najíždí na kruhový objezd a tím pádem nedává znamení o změně směru jízdy. Naopak červené vozidlo kruhový objezd opouští a proto musí dávat znamení o změně směru jízdy.